O nas

Firma Markart powstała w 1990 roku z inicjatywy Marka Grechuty. Założył ją wraz ze swoją żoną Danutą Grechutą, zainspirowany propozycją jednego z organizatorów koncertów z którym w tamtym czasie współpracował, który zaproponował mu utworzenie prywatnej agencji organizacji koncertów pod nazwą „Grechuta Promotions”.

Początkowo firma zajmowała się nagrywaniem nowych płyt Marka Grechuty w prywatnych studiach nagraniowych zastępując Przedsiębiorstwo Państwowe „Polskie Nagrania” po upadku PRL. Tak pozostało aż do śmierci gwiazdy. Ostatnia z płyt - „Niezwykłe Miejsca” została po nagraniu przez Markart odsprzedana Kompanii Muzycznej PomatonEMI.

W latach 90-tych Markart współpracował z austriacką filią koncernu SONY - mieszczącą się pod Wiedniem w Marghareten am Moss firmą Viennola BTG. Produkowano tam płyty CD nagrywane przez Markart. Oprócz wydawania płyt Markart w latach 90-tych organizował koncerty i trasy koncertowe Marka Grechuty solo oraz z zespołem Anawa. Działalność wydawnicza firmy zakończyła się około roku 2000 kiedy na sprzedaż płyt Markart udzielono licencji PomatonEMI.

Po śmierci Marka Grechuty w 2006 roku firma zajmowała się zapewnieniem zaplecza reklamowego i wsparcia merytorycznego dla „Grechuta Festival”.

Ciekawostki:

Nazwę „Markart” wymyślił Marek Grechuta i oznacza ona w wolnym przekładzie z języka angielskiego - „Sztuka Marka Grechuty”.

Firmę prowadziła Danuta Grechuta będąc jej faktyczną CEO od 1990 roku.

Od 2015 roku CMO firmy został Łukasz Grechuta prowadząc kampanie reklamowe festiwalu Grechuta Festival oraz zajmując się rozwojem Systemu Identyfikacji Wizualnej Festiwalu aż do nadejścia epidemii Covid19.

Zobacz Historyczny dokument! Podanie złożone do Urzędu Patentowego o zarejestrowanie logotypu firmowego. Markart ma już 30 lat!

Markart Fonografia Wydawnictwa Danuta Grechuta od 1990

Grechuta Promotions Est. 1990